• AKTYWNA TABLICA

        • Szkoła Podstawowa w Nojewie  uczestniczy w programie rządowym "Aktywna Tablica".
          W związku z realizacją Rządowego programu Aktywna Tablica powstała „Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK”.

           Szkoły uczestniczące w sieci:
          -Szkoła Podstawowa w Nojewie

          -Szkoła Podstawowa nr 1we Wronkach
          -Szkoła Podstawowa nr 3 we Wronkach


          Cele ogólne:

          Rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych: zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności i postaw, jakie mogą być użyteczne podczas wykorzystania TIK na zajęciach edukacyjnych,

           Tworzenie rozwiązań - wypracowanie narzędzi, scenariuszy, materiałów, które
          są pomocne w radzeniu sobie z pracą w kontekście indywidualnych zadań zawodowych.

           

          Harmonogram działań międzyszkolnej sieci współpracy w programie Aktywna Tablica


          Planowane działania w sieci:
          1. Spotkania organizacyjne.
          2. Przygotowywanie i prezentacja lekcji otwartych.
          3. Rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych
          4. Dzielenie się przykładami dobrych praktyk publikowanych ich na stronach internetowych szkół.
          5. Wymiana poglądów, doświadczenia.

           

           

           

           

           

          Wronki, dnia 17.10.2019r.

          1. Spotkanie organizacyjne :

          Integracja uczestników sieci

          Rozpoznanie potrzeb i zasobów

          Ustalenie celów, harmonogramu pracy i działań

           

          Nojewo, dnia 29.11.2019r.

          2. Spotkanie robocze

          Dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami

          Tworzenie nowych rozwiązań

           

           

          ONLINE SKYPE 19.05.2020r.

          3. Spotkanie podsumowujące

          Podsumowanie i omówienie pracy sieci

          Ewaluacja

           

          Nauczyciele i uczniowie podczas zajęć wykorzystują zakupiony sprzęt. Korzystają i polecają innym następujące strony internetowe:

          – www.etwinning.pl – platformę etwinning.net – można na niej znaleźć ciekawe pomysły na projekty,
          – 
          www.Pisu Pisu.pl - ortografia i język polski online, nauka pisania na klawiaturze, nauka czytania i poprawnego pisania,
          – 
          www.MATZOO.pl – zadania z matematyki,
          – 
          www.matematyka.pl
          – www.learningapps.org – ćwiczenia interaktywne,
          – 
          www.scholaris.pl – scenariusze zajęć,
          – 
          www.ang.pl – nauka słownictwa i gramatyki,
          – 
          www.kahoot.com – quizy,
          – 
          www.quizizz.com – quizy,
          – 
          www.teachingenglish.org.uk – scenariusze lekcji,
          – 
          www.dlanauczyciela.pl – słownictwo, gramatyka, filmy, audio,
          – 
          www.ling.pl – dobry słownik,
          – 
          www.katechizmy.com – ćwiczenia sprawdzające wiadomości, gry dydaktyczne,
          – 
          www.muzykotekaszkolna.pl – filmy nawiązujące do różnych zagadnień związanych z muzyką, definicje, zaprezentowanie postaci związanych z światem muzyki,
          – 
          www.nauczanie.librus.pl – prezentacje (opracowane lekcje), ćwiczenia interaktywne, strona płatna,
          www.Medianauka.pl - nauka online z biologi, informatyki, matematyki i innych przedmiotów

          www.quizlet.com - nauka słownictwa,

          www.genial.ly - platforma do tworzenia prezentacji multimedialnych,

          www.wordwall.net - quizy,

          http://innowacja.sfera.lublin.pl/index.html#subjects - przyroda dla klas 1-3,

          https://dyktanda.online/app/

          https://www.jigsawplanet.com/ - platforma do tworzenia puzzli,

          https://www.baamboozle.com/games - nauka jezyka angielskiego,

          https://szaloneliczby.pl/ - matematyka dla klas 1-3,

          https://www.matika.in/pl/ - zadania z matematyki dla najmłodszych uczniów,

          http://www.math.edu.pl/ - zadania matematyczne,

          https://wczesnoszkolni.pl/ - karty pracy, inspiracje plastyczne, generatory

          www.naszpodręcznik.pl - karty pracy, generator.
          -
          https://www.eduelo.pl/ -prezentacje, quizy
          -http://www.zyraffa.pl/ - filmy edukacyjne, quizy, krzyżówki

          https://www.miniminiplus.pl – zabawy edukacyjne
          https://klikankowo.jimdo.com- kodowanie
          https://labirynt.imasz.net-memory, labirynty- zajęcia kl.I-III
          www.youtube.pl- filmy edukacyjne

           

          Przykłady dobrych praktyk
          Propozycje materiałów samokształceniowych:
          1. „Sieci współpracy i samokształcenia, jako nowa forma doskonalenia nauczycieli w pracy z nowymi technologiami” dostępne na
          https://www.ore.edu.pl/
          2. Publikacja dobrych praktyk: http://www.profesor.pl/
          3. Blog sieci: https://aktywnatablicatik.blogspot.com

           

          LEKCJE OTWRTE Z WYKORZYSTANIEM TIK

           

          Nojewo lekcja otwarta z wykorzystaniem TIK w klasie 1.                                    

          Temat: Dodawanie w zakresie 10. Nauczyciel Milena Ruta.

           

          Wronki. Lekcja otwarta z wykorzystaniem TIK w klasie 1.

          Temat: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 15, porównywanie, porządkowanie liczb. Rozwijanie umiejętności spostrzegania, koncentracji, logicznego myślenia. Budowa zadania tekstowego. Nauczyciel Małgorzata Merecka.

           

          Wronki. Lekcja otwarta z wykorzystaniem TIK w klasie 3.

          Temat:  Doskonalenie umiejętności mnożenie w zakresie 30. Nauczyciel Natalia Woźniak.

           

           

          Wykorzystywanie Technologii Informacyjno - Komunikacyjnych w szkole

          Nauczyciele coraz chętniej sięgają po nowoczesne środki nauczania, głównie postaci monitorów oraz tablic interaktywnych, stanowiących obecnie niezastąpione narzędzie wzbogacające w obraz i dźwięk proces edukacyjny w szkole oraz umożliwiające uczniom interaktywne działanie.
          Wspierające proces dydaktyczny narzędzia TIK uznawane są w szkole za najbardziej skuteczne, gdyż uczestnicy zajęć wykazują większe zainteresowanie, bardziej skupiają się na omawianych, czy prezentowanych zagadnieniach. Uczniowie nie zawsze są zobligowani do robienia notatek, dzięki możliwości zapisu i udostępniania treści z lekcji w wersji cyfrowej. Stosowane przez nauczycieli narzędzia dają lepsze możliwości wykorzystywania nie tylko filmów, czy programów multimedialnych, w tym multibooków, ale również wielu innych środków dydaktycznych w formatach cyfrowych, zgłębiających problematykę zajęć. Dzięki możliwości zapisu treści zapisanej na tablicy, nauczyciele chętnie wykorzystują ją na zajęciach o charakterze powtórzeniowym.

           

           

          KONSPEKT

          ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM TIK

           

           

          1. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna – edukacja matematyczna
          2. Uczestnicy: klasa I SP, dzieci w wieku 6–7 lat
          3. Temat zajęć: Dodawanie w zakresie 10.
          4. Cel lekcji: Poćwiczę dodawanie do 10.
          5. Wymagania w zakresie TIK:

          - komputer z dostępem do Internetu,

          - tablica multimedialna lub projektor i ekran,

          - aplikacje: LearningApps.org oraz matzoo.pl.

          1. Przebieg zajęć:
          1. Ćwiczenie na dobry początek: „Porządkujemy liczby”

          Każde dziecko losuje kartonik z liczbą (na kartonikach wypisane są liczby od 1, co 1, jest ich tyle, ile dzieci) i przyczepia ją do ubrania. Dzieci poruszają się swobodnie po klasie. Na umówiony znak dzieci ustawiają się gęsiego zgodnie z kolejnością wylosowanych liczb. Zabawę powtarzamy 5 razy, za każdym razem zmieniając dzieciom kartoniki.

          1. Nauczyciel wyświetla na tablicy stronę:

          http://matzoo.pl/klasa1/policz-i-dodaj-w-zakresie-10_1_331.

          Dzieci pracują w parach. Ich zadaniem jest przeliczyć elementy, które należy do siebie dodać, a następnie zapisać na kartce działanie matematyczne z wynikiem i podnieść kartkę do góry. Wylosowane dziecko uzupełnia na komputerze działanie i sprawdza jego poprawność. Grę prowadzimy do momentu, aż wszystkie dzieci wezmą w niej udział.

          1. „Dopełnianka”

          Dzieci i nauczyciel siedzą w kręgu. Nauczyciel podaje liczbę (w zakresie 10), którą należy dopełnić oraz podaje jeden ze składników, np. jestem liczbą 2, szukam dopełnienia do 10. Dziecko siedzące po prawej stronie nauczyciela podaje odpowiedź, a następnie zadaje analogiczne pytanie do kolegi po swojej prawej. Grę kończymy, gdy kolejka wróci do nauczyciela.

          1. Nauczyciel wyświetla na tablicy stronę:

          https://learningapps.org/421841.

          Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie działań matematycznych do zdjęć z kostkami prezentującymi składniki dodawania. Wylosowane dziecko podchodzi do tablicy multimedialnej lub komputera i łączy odpowiednią parę. Grę prowadzimy do momentu, aż wszystkie dzieci wezmą w niej udział.

          1. Na podsumowanie: Nauczyciel wyświetla stronę:

          http://matzoo.pl/klasa1/dodawanie-w-zakresie-10-test-wyboru_1_191.

          Dzieci pracują samodzielnie. Nauczyciel wyświetla działanie matematyczne, a zadaniem uczniów jest zapisanie na kartce wyniku. Wylosowane dziecko podchodzi do tablicy multimedialnej lub komputera i zaznacza prawidłową odpowiedź.

           

           

          Opracowała:  Milena Ruta