AKTYWNA TABLICA
Szkoła Podstawowa w Nojewie uczestniczy w programie rządowym "Aktywna Tablica".
W związku z realizacją Rządowego programu Aktywna Tablica powstała „Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK”.Szkoły uczestniczące w sieci:
-Szkoła Podstawowa w Nojewie-Szkoła Podstawowa nr 1we Wronkach
-Szkoła Podstawowa nr 3 we Wronkach
Cele ogólne:Rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych: zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności i postaw, jakie mogą być użyteczne podczas wykorzystania TIK na zajęciach edukacyjnych,
Tworzenie rozwiązań - wypracowanie narzędzi, scenariuszy, materiałów, które
są pomocne w radzeniu sobie z pracą w kontekście indywidualnych zadań zawodowych.Harmonogram działań międzyszkolnej sieci współpracy w programie Aktywna Tablica
Planowane działania w sieci:
1. Spotkania organizacyjne.
2. Przygotowywanie i prezentacja lekcji otwartych.
3. Rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych
4. Dzielenie się przykładami dobrych praktyk publikowanych ich na stronach internetowych szkół.
5. Wymiana poglądów, doświadczenia.Wronki, dnia 17.10.2019r.
1. Spotkanie organizacyjne :
Integracja uczestników sieci
Rozpoznanie potrzeb i zasobów
Ustalenie celów, harmonogramu pracy i działań
Nojewo, dnia 29.11.2019r.
2. Spotkanie robocze
Dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami
Tworzenie nowych rozwiązań
ONLINE SKYPE 19.05.2020r.
3. Spotkanie podsumowujące
Podsumowanie i omówienie pracy sieci
Ewaluacja
Nauczyciele i uczniowie podczas zajęć wykorzystują zakupiony sprzęt. Korzystają i polecają innym następujące strony internetowe:
– www.etwinning.pl – platformę etwinning.net – można na niej znaleźć ciekawe pomysły na projekty,
– www.Pisu Pisu.pl - ortografia i język polski online, nauka pisania na klawiaturze, nauka czytania i poprawnego pisania,
– www.MATZOO.pl – zadania z matematyki,
– www.matematyka.pl
– www.learningapps.org – ćwiczenia interaktywne,
– www.scholaris.pl – scenariusze zajęć,
– www.ang.pl – nauka słownictwa i gramatyki,
– www.kahoot.com – quizy,
– www.quizizz.com – quizy,
– www.teachingenglish.org.uk – scenariusze lekcji,
– www.dlanauczyciela.pl – słownictwo, gramatyka, filmy, audio,
– www.ling.pl – dobry słownik,
– www.katechizmy.com – ćwiczenia sprawdzające wiadomości, gry dydaktyczne,
– www.muzykotekaszkolna.pl – filmy nawiązujące do różnych zagadnień związanych z muzyką, definicje, zaprezentowanie postaci związanych z światem muzyki,
– www.nauczanie.librus.pl – prezentacje (opracowane lekcje), ćwiczenia interaktywne, strona płatna,
- www.Medianauka.pl - nauka online z biologi, informatyki, matematyki i innych przedmiotówwww.quizlet.com - nauka słownictwa,
www.genial.ly - platforma do tworzenia prezentacji multimedialnych,
www.wordwall.net - quizy,
http://innowacja.sfera.lublin.pl/index.html#subjects - przyroda dla klas 1-3,
https://www.jigsawplanet.com/ - platforma do tworzenia puzzli,
https://www.baamboozle.com/games - nauka jezyka angielskiego,
https://szaloneliczby.pl/ - matematyka dla klas 1-3,
https://www.matika.in/pl/ - zadania z matematyki dla najmłodszych uczniów,
http://www.math.edu.pl/ - zadania matematyczne,
https://wczesnoszkolni.pl/ - karty pracy, inspiracje plastyczne, generatory
www.naszpodręcznik.pl - karty pracy, generator.
- https://www.eduelo.pl/ -prezentacje, quizy
-http://www.zyraffa.pl/ - filmy edukacyjne, quizy, krzyżówki
https://www.miniminiplus.pl – zabawy edukacyjne
https://klikankowo.jimdo.com- kodowanie
https://labirynt.imasz.net-memory, labirynty- zajęcia kl.I-III
www.youtube.pl- filmy edukacyjnePrzykłady dobrych praktyk
Propozycje materiałów samokształceniowych:
1. „Sieci współpracy i samokształcenia, jako nowa forma doskonalenia nauczycieli w pracy z nowymi technologiami” dostępne na https://www.ore.edu.pl/
2. Publikacja dobrych praktyk: http://www.profesor.pl/
3. Blog sieci: https://aktywnatablicatik.blogspot.comLEKCJE OTWRTE Z WYKORZYSTANIEM TIK
Nojewo lekcja otwarta z wykorzystaniem TIK w klasie 1.
Temat: Dodawanie w zakresie 10. Nauczyciel Milena Ruta.
Wronki. Lekcja otwarta z wykorzystaniem TIK w klasie 1.
Temat: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 15, porównywanie, porządkowanie liczb. Rozwijanie umiejętności spostrzegania, koncentracji, logicznego myślenia. Budowa zadania tekstowego. Nauczyciel Małgorzata Merecka.
Wronki. Lekcja otwarta z wykorzystaniem TIK w klasie 3.
Temat: Doskonalenie umiejętności mnożenie w zakresie 30. Nauczyciel Natalia Woźniak.
Wykorzystywanie Technologii Informacyjno - Komunikacyjnych w szkole
Nauczyciele coraz chętniej sięgają po nowoczesne środki nauczania, głównie postaci monitorów oraz tablic interaktywnych, stanowiących obecnie niezastąpione narzędzie wzbogacające w obraz i dźwięk proces edukacyjny w szkole oraz umożliwiające uczniom interaktywne działanie.
Wspierające proces dydaktyczny narzędzia TIK uznawane są w szkole za najbardziej skuteczne, gdyż uczestnicy zajęć wykazują większe zainteresowanie, bardziej skupiają się na omawianych, czy prezentowanych zagadnieniach. Uczniowie nie zawsze są zobligowani do robienia notatek, dzięki możliwości zapisu i udostępniania treści z lekcji w wersji cyfrowej. Stosowane przez nauczycieli narzędzia dają lepsze możliwości wykorzystywania nie tylko filmów, czy programów multimedialnych, w tym multibooków, ale również wielu innych środków dydaktycznych w formatach cyfrowych, zgłębiających problematykę zajęć. Dzięki możliwości zapisu treści zapisanej na tablicy, nauczyciele chętnie wykorzystują ją na zajęciach o charakterze powtórzeniowym.KONSPEKT
ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM TIK
- Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna – edukacja matematyczna
- Uczestnicy: klasa I SP, dzieci w wieku 6–7 lat
- Temat zajęć: Dodawanie w zakresie 10.
- Cel lekcji: Poćwiczę dodawanie do 10.
- Wymagania w zakresie TIK:
- komputer z dostępem do Internetu,
- tablica multimedialna lub projektor i ekran,
- aplikacje: LearningApps.org oraz matzoo.pl.
- Przebieg zajęć:
- Ćwiczenie na dobry początek: „Porządkujemy liczby”
Każde dziecko losuje kartonik z liczbą (na kartonikach wypisane są liczby od 1, co 1, jest ich tyle, ile dzieci) i przyczepia ją do ubrania. Dzieci poruszają się swobodnie po klasie. Na umówiony znak dzieci ustawiają się gęsiego zgodnie z kolejnością wylosowanych liczb. Zabawę powtarzamy 5 razy, za każdym razem zmieniając dzieciom kartoniki.
- Nauczyciel wyświetla na tablicy stronę:
http://matzoo.pl/klasa1/policz-i-dodaj-w-zakresie-10_1_331.
Dzieci pracują w parach. Ich zadaniem jest przeliczyć elementy, które należy do siebie dodać, a następnie zapisać na kartce działanie matematyczne z wynikiem i podnieść kartkę do góry. Wylosowane dziecko uzupełnia na komputerze działanie i sprawdza jego poprawność. Grę prowadzimy do momentu, aż wszystkie dzieci wezmą w niej udział.
- „Dopełnianka”
Dzieci i nauczyciel siedzą w kręgu. Nauczyciel podaje liczbę (w zakresie 10), którą należy dopełnić oraz podaje jeden ze składników, np. jestem liczbą 2, szukam dopełnienia do 10. Dziecko siedzące po prawej stronie nauczyciela podaje odpowiedź, a następnie zadaje analogiczne pytanie do kolegi po swojej prawej. Grę kończymy, gdy kolejka wróci do nauczyciela.
- Nauczyciel wyświetla na tablicy stronę:
https://learningapps.org/421841.
Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie działań matematycznych do zdjęć z kostkami prezentującymi składniki dodawania. Wylosowane dziecko podchodzi do tablicy multimedialnej lub komputera i łączy odpowiednią parę. Grę prowadzimy do momentu, aż wszystkie dzieci wezmą w niej udział.
- Na podsumowanie: Nauczyciel wyświetla stronę:
http://matzoo.pl/klasa1/dodawanie-w-zakresie-10-test-wyboru_1_191.
Dzieci pracują samodzielnie. Nauczyciel wyświetla działanie matematyczne, a zadaniem uczniów jest zapisanie na kartce wyniku. Wylosowane dziecko podchodzi do tablicy multimedialnej lub komputera i zaznacza prawidłową odpowiedź.
Opracowała: Milena Ruta